urządzenie do grawerowania z Lidla/Action. Grawer z Lidla Grawerka z Lidla

 

Domowe grawerowanie dla początkujących 

Przyznam się Wam, że do tej pory nie miałam pojęcia, że można grawerować przedmioty w zaciszu domowym. Sądziłam, że jak chcemy coś wygrawerować, to trzeba zamówić odpowiednią usługę.

A jednak niekoniecznie! Okazuje się, że możemy się w to bawić także w domu i jest to całkiem proste, choć wymaga praktyki i wytrwałości.

Uwielbiam nowości (dla mnie) i wypróbowywanie nowych materiałów, akcesoriów kreatywnych. Kiedy od męża dostałam pisak do grawerowania z Lidla, w pierwszym momencie szalenie się ucieszyłam. W drugim przyszły małe wątpliwości. Czy to małe urządzenie za 18 zł, poradzi sobie z metalem, szkłem? A co z końcówkami? Jak długo będą dawały radę.

*

Kilka danych technicznych pisaka do grawerowania z Lidla

Zacznijmy od tego, co znajduje się w pudełku:

 • urządzenie do grawerowania,
 • 2 wymienne końcówki o różnej grubości,
 • plastikowe szablony do przyklejania
 • 2 baterie

Pisakiem możemy tworzyć fantazyjne wzory i napisy, ozdabiać prezenty. Jest idealny do twardych powierzchni, takich jak:

 • metal,
 • szkło,
 • drewno,
 • skóra,
 • plastik.

*

Zalety i wady domowej grawerki

Jak każde urządzenie i ten pisak ma swoje wady i zalety, choć zdecydowanie plusy przeważają. Pamiętałam, że jest to tanie urządzenie, brałam pod uwagę stosunek ceny do funkcji.

*

Dlaczego jestem na TAK:

 • Ogromnym plusem jest cena. Pisak kosztuje 18 zł, więc bez obaw możemy wypróbować, czy takie zabawy z grawerowaniem są dla nas.
 • Urządzenie jest bardzo poręczne. Już przy pierwszych próbach byłam zadowolona z efektu.
 • Pięknie graweruje na szkle.
 • Duży plus za szablony. Bez nich na początku byłoby bardzo trudno, a tak trzymamy się odpowiedniego obszaru.
 • Jest na baterie. Dzięki czemu możemy usiąść z nim wszędzie. Nie rozładowuje się też zbyt szybko.  Moje różne próby przeszły bez zmiany baterii.

*

Drobne minusy:

 • Niewygodnie zmienia się końcówki. Trzeba użyć obcęgów, aby wyjąć końcówkę i zmienić na inną.
 • Brak regulacji intensywności obrotów.
 • Brak zmiany kierunku szlifowania.

Tak jak pisałam wcześniej, przy tych dwóch ostatnich punktach należy pamiętać, że jest to urządzenie za 18 zł.

*

Jak to wygląda na poszczególnych materiałach

Był to mój pierwszy kontakt z grawerowaniem, dlatego wypróbowałam je na różnych powierzchniach, aby wiedzieć, na czym pracuje mi się najlepiej.

Drewno

Moim pierwszym wyborem była sklejka, która okazała się bardzo trudnym materiałem. Przez to, że sklejka jest miękka, ciężko było mi dostosować siłę. To właśnie przy tym materiale, poczułam, że przydałyby się obroty też w drugą stronę. Jak na początek efekt wyglądał na dosyć obiecujący, to jednak mogłoby być lepiej. Jednym słowem do wyćwiczenia!

Później wybrałam przywieszkę z drewna. Dzięki temu, że drewno było twarde, grawerowało się je precyzyjnie, choć wymagało dużo pracy. Zdecydowanie twarde drewno jest lepszym materiałem do grawerowania niż sklejka.

Grawerowanie na drewnie

Szkło

O tak! Szkło jest strzałem w dziesiątkę. Cudownie i bez problemu się na nim graweruje. Jednak w czasie pracy miałam lekkie obawy czy nie pęknie. Z pewnością będę wykorzystywać grawerkę do szkła. W głowie już mam plany łączenia grawerowania z malowaniem na szkle.

Grawerowanie na szkle

Metal

Metalowa podstawka, którą wybrałam, grawerowało się szybko i bez problemu.

Grawerowanie na metalu

Plastik

Na plastiku, który widzicie na zdjęciu, grawerowało się bez problemu. Jednak wcześniej wypróbowałam inny przedmiot i zachowywał się podobnie jak sklejka. Był zbyt miękki, przez to powstawały dziury. Warto dobrze się zastanowić nad wyborem przedmiotu, aby go nie zniszczyć.

Grawerowanie na plastiku

Skóra

Skóra jest bardzo delikatna, więc należy pracować nad nią z dużą uwagę. Grawerowała się bez większych problemów.

Grawerowanie na skórze

 

Podsumowanie powierzchni do grawerowania

Z moich obserwacji wynika, że czym twardsza powierzchnia tym grawerowanie jest łatwiejsze, a wzór wychodzi wtedy równiejszy. Miękka sklejka czy plastik nie wypadły dobrze, końcówka wchodzi w nie zbyt łatwo, przez co trudno estetycznie wyrównać grawer. Zdecydowanie miękkie materiały wymagają więcej pracy i dostosowania siły.

*

Zasady bezpieczeństwa przy pracy grawerką

Na koniec chciałabym Wam wspomnieć o higienie pracy,  przede wszystkim urządzenie jest przeznaczone dla osób powyżej 14 lat. Myślę, że to ograniczenie wiekowe jest dobre, tym bardziej że pracujemy z różnymi powierzaniami, w tym szkłem. Powinniśmy pamiętać o okularach ochronnych na wypadek, gdyby odłamek szkła lub drewna się odkruszył. Nie zaszkodzi również maseczka na twarz, aby nie wdychać pyłków szkła, metalu czy drewna.

Radziłbym również podłożyć coś pod przedmiot, który grawerujemy. Trudno będzie później wytłumaczyć wzorki na stole.

 

Zobacz na YouTube

Zapraszam Cię także na mój kanał na YouTube, gdzie znajdziesz krótkie video, na którym zobaczysz, jak wygląda pisak do grawerowania i jak się go używa.

 

 

 

 

Daj znać, czy też używałeś urządzenia do grawerowania i jakie masz z nim doświadczenie.